بازار آریا

آخرين مطالب

شريل سندبرگ؛ بانوي اول فيسبوک +تصاوير مقالات اقتصاد جهاني

شريل سندبرگ؛ بانوي اول فيسبوک +تصاوير

  بزرگنمايي:

آريا بازار - اين بانوي اقتصاددان بعد از گوگل به فيسبوک رفت و نظام تجاري اين شرکت را متحول کرد.

با بالاترين درجات تحصيلي وارد کار دولتي شد؛ اما پويايي خود را چنان حفظ کرد که وقتي وارد دره‌ي سيليکون شد کسي در توسعه‌ي تجاري به گرد پايش هم نمي‌رسيد. اين بانوي اقتصاددان بعد از گوگل به فيسبوک رفت و نظام تجاري اين شرکت را متحول کرد. در ادامه با زندگي‌نامه‌ي «شريل سندبرگ» (Sheryl Sandberg) مدير عملياتي و تجاري فيسبوک همراه باشيد.
به گزارش آريا بازار به نقل از فراديد، «شريل کارا سندبرگ» در 28 اوت 1969 در واشنگتن دي‌سي، پايتخت ايالات متحده آمريکا به دنيا آمد اما در دو سالگي با خانواده به «ميامي بيچ» ايالت فلوريدا رفت و در آن‌جا بزرگ شد. تحصيلات دبيرستان را در همان شهر گذراند و در 1987 با رتبه‌ي نهمي کلاس فارغ‌التحصيل شد.
بعد در دانشگاه هاروارد به تحصيل در رشته‌ي اقتصاد مشغول شد؛ شريل سندبرگي ما امروز مي‌شناسيم در دانشگاه هاروارد شکل گرفت؛ استاد راهنماي او براي پايان‌نامه، «لارنس سامرز» بود. شريل علم اقتصاد را با عينک زنان مي‌ديد؛ البته خودش مي‌گويد در آن زمان با مقوله‌ي دفاع سازمان‌يافته از حقوق زنان اطلاع نداشته و فمينيست نبوده. هرچه که بيش‌تر با جنبه‌هاي مختلف اقتصاد آشنا مي‌شد بيش‌تر به نقش کليدي نابرابري اقتصادي در مشکلات زنان در ازدواج‌ها پي مي‌برد و همين آگاهي، او را ترغيب کرد بنيادي به نام «زنان در اقتصاد و دولت» ايجاد کند تا به قول خودش «زنان بيش‌تري در ارکان مهم دولتي و اقتصادي وارد شوند.»
بانک جهاني و وزارت دارايي آمريکا
سندبرگ در سال 1991 با عالي‌ترين درجه فارغ‌التحصيل شد. همان سال استادش سامرز به رياست بانک جهاني انتخاب شد و او هم از سندبرگ براي دستياري امور پژوهشي دعوت به کار کرد. شريل طي اين دوره با يکي از تجار معروف به نام «برايان کرف» ازدواج کرد ولي ازدواج‌شان دوام نياورد و يک سال بعد جدا شدند. سندبرگ دو سال براي سامرز کار کرد و بعد براي تحصيل در رشته‌ي ام‌بي‌اي (MBA) به هاروارد برگشت؛ او در 1995 مدرک خود را گرفت.
سرنوشت، خيلي زود سندبرگ و سامرز را بر سر راه هم قرار داد؛ سامرز در زمان رييس جمهوري «بيل کلينتون» به معاونت وزارت دارايي رسيد و از آن‌جا که اعتماد و اعتقاد زيادي به کار سندبرگ داشت از او براي رييس دفتري خود دعوت کرد. شريل هم پذيرفت و تا 1999 که سامرز به عنوان وزير دارايي انتخاب شد و بعد از آن تا 2001 که وزارت‌خانه در اختيار سامرز بود در کنارش ماند. در اين سال با شروع دوران رياست جمهوري «جرج دبليو بوش» زمام امور به دست حزب مخالف افتاد و طبيعتا کار سندبرگ در دولت هم به پايان رسيد.


گوگل و فيسبوکبا پيشينه‌ي کار دولتي پا به دره‌ي سيليکون گذاشت و يک راست به بمب شرکت‌هاي فناوري آن زمان رفت. گوگل به جذب او علاقه نشان داد و او هم اهداف گوگل را که به قول خودش «در جهت دسترسي آزادانه به اطلاعات جهاني» بود اغواکننده ديد؛ سندبرگ در نوامبر 2001 با گوگل سه‌ساله‌ي آن زمان، قرارداد بست.


بانوي اول فيس بوکاو به عنوان معاون عمليات و فروش آنلاين جهاني گوگل، وظيفه داشت فروش آنلاين تبليغات و نشريات، جست‌وجوي کتاب و محصولات مصرفي را مديريت کند. سندبرگ تا 2008 در گوگل ماند و از خود کارنامه‌اي بسيار موفق و با رشد پيوسته به‌جاي گذاشت. اين موفقيت‌ها او را در بين برترين مديران آمريکا قرار داد.بانوي اول فيس بوک
شريل سندبرگ در کنار مارک زاکربرگ (موسس و مدير عامل فيسبوک)

سندبرگ در مارس 2008 از گوگل جدا شد و به عنوان مدير عملياتي به شرکت فيسبوک پيوست. او به اقتضاي سمت جديدش، امور تجاري جهاني فيسبوک را به دست گرفت و کوشيد حوزه‌ي نفوذ و عمل اين شرکت را گسترش دهد؛ به‌علاوه مسائل مربوط به فروش، توسعه‌ي تجاري، منابع انساني، بازاريابي، سياست‌هاي عمومي، حريم خصوصي و ارتباطات هم تحت نظر او انجام مي‌شود. شرکت فيسبوک مسئوليت‌هاي سنگين سندبرگ را با پرداخت‌هاي سطح بالا جبران کرده تا جايي که او با همين شغلش توانست در سال 2014 به جمع ميلياردرها بپيوندد. فيسبوک در سال 2012 و موقع عرضه‌ي عمومي سهام خود درصد خوبي به او داده بود. شرلي سندبرگ نخستين عضو بانو در هيأت مديره فيسبوک هم است. دارايي او تا دسامبر 2015 بيش از 1٬3 ميليارد دلار برآورد شده.

زندگي شخصي و بنياد Lean In
سندبرگ نويسنده‌ي کتابي با عنوان Lean In: Women, Work and the Will to Lead است. اين کتاب يکي از پرفروش‌هاي تاريخ است و بيش از يک ميليون نسخه از آن فروش رفته و حتي فيلمي از رويش ساخته شده. اين کتاب الهام‌بخش تاسيس يک انجمن بين‌المللي به نام بنياد «لين اين» (LeanIn.org) شد. سندبرگ شخصا آن را تاسيس کرد تا از اين طريق به زنان در رسيدن به خواسته‌هايشان و کسب سهم بيش‌تر از اجتماع کمک کند.


بانوي اول فيس بوکهمان‌طور که گفته شد سندبرگ يک بار در 24 سالگي ازدواج کرد و يک سال بعد طلاق گرفت. او دوباره در سال 2004 و با «ديو گلدبرگ» يکي از مديران آن وقت ياهو ازدواج کرد. ديو بعدا به مدير عاملي شرکت «سروي مانکي» (SurveyMonkey) رسيد. آن‌ها صاحب دو فرزند هستند. سندبرگ بارها از تاثير به‌سزاي حمايت‌هاي همسرش در زندگي شخصي و کاري خود گفته؛ او در 5 مارس 2014 در صفحه‌ي فيسبوکش نوشت: «من در کتاب Lean In نوشتم که مهم‌ترين تصميم يک زن اين است که آيا او شريک زندگي دارد و اگر دارد او چه کسي است؛ بهترين تصميمي که من در عمرم گرفته‌ام ازدواج با ديو بوده.»بانوي اول فيس بوکديو گلدبرگ به‌طور ناگهاني در اول مه 2015 در 47 سالگي و در حالي که با خانواده در مسافرت بودند در گذشت. فوت او بزرگ‌ترين ضربه‌ي روحي را به سندبرگ شد. او در پي مرگ همسرش در فيسبوک نوشت: « ديو همه‌چيز من بود. وقتي برآشفته مي‌شدم او آرام مي‌ماند؛ وقتي نگران بودم مي‌گفت نگران نباش درست مي‌شود. وقتي مطمئن نبودم چه بايد بکنم او هميشه يک راه‌حل جلوي پايم مي‌گذاشت. او از هر نظر خود را وقف زن و فرزندانش کرده بود؛ اين تواني که در اين روزها داريم و سر پا مانده‌ايم خودش نشانه‌اي است که روح او هنوز با ما است. اوضاع در نبود او هرگز مثل قبل نمي‌شود ولي يقين دارم دنيا به‌خاطر سال‌هايي که همسر عزيز من در آن زيسته جاي بهتري شده.»


رييس‌جمهور جديد آمريکا و ماجراي اخبار کذب فيسبوکي
فيسبوک در انتخابات رياست جمهوري 2016 آمريکا و بعد از پيروزي دونالد ترامپ از سوي رسانه‌ها و صاحب‌نظران به عدم جلوگيري از نشر اخبار کذب و تاثيرگذاري در روند انتخابات اين کشور محکوم شد. بسياري بر اين عقيده بودند که شرکت‌هايي مثل فيسبوک و گوگل با الگوريتم ناقص محصولات خود و بي‌توجهي به مسئله صحت و دقت اخبار و تنها با تکيه بر هم‌رساني (Share) کاربران، با پخش گسترده خبرهاي نادرستي که حاميان نامزدها (عمدتا هواداران ترامپ) منتشر مي‌کردند در جهت‌دهي افکار عمومي و برداشت نادرست مردم تاثير مستقيم داشته‌اند.


بانوي اول فيس بوکهمه‌ي اين‌ها در حالي است که «مارک زاکربرگ»، مدير عامل و موسس فيسبوک، رسما از نامزدي هيلاري کلينتون پشتيباني کرده بود و ظاهرا اين موضوع در آن زمان مورد توجه هيات مديره‌ي اين شرکت نبوده؛ همين اتفاق باعث شد زاکربرگ دستور اصلاح الگوي نشر اخبار در فيسبوک را صادر کند تا ازاين‌پس گردش اطلاعات با دقت بيشتري انجام شود.بانوي اول فيس بوکشريل سندبرگ در کنار لري پيج (موسس گوگل) و جف بزوس (موسس آمازون)

در همين راستا چند روز پيش مديران شرکت‌هاي بزرگ فناوري آمريکا با دونالد ترامپ ديدار کردند؛ شرلي سندبرگ که در اين ديدار به نمايندگي از فيسبوک حضور داشت دغدغه‌هاي شرکت متبوعش را مطرح کرد.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

مهاجران اقتصادی و شغلی به کدام کشورها تمایل دارند؟

کار سخت اوپک برای تمدید توافق کاهش تولید نفت در نیمه دوم سال

با ارزش‌ترین برندهای جهان در سال 2019/ غول‌های تکنولوژی در صدر لیست

قربانی بعدی جنگ تجاری چین و آمریکا کیست؟

«بی نظمی» جدید جهانی

تله تقاضا برای نفت 2020

رهاوردهای دهه 2020 برای کسب و کارهای نوپا

اپل تا چه زمانی گوشی‌های قدیمی خود را ساپورت می‌کند؟

پایان رهبری ترزا می؛ برکسیت و زندگی سیاسی نخست وزیر مستعفی بریتانیا

کاهش ارزش دلار با موج بیکاری در آمریکا

آسیب دیدن ساخت‌وساز انگلستان از سرنوشت مبهم برگزیت

چه کشورهایی با آمریکا در منازعه اقتصادی هستند؟

کاهش تورم آلمان

کاهش رشد اقتصادی فرانسه

کاهش رشد اقتصادی استرالیا

کاهش رشد اقتصادی کانادا

هند رکورد سریع‌ترین رشد اقتصادی جهان را از دست داد

تاوان سنگین نفت برای جنگ طلبی ترامپ

سرانجام جنگ قدرت غول‌های تکنولوژی

برگ برنده چین در جنگ با آمریکا رو می‌شود؟

استرالیا برنده جنگ تجاری چین و آمریکا

10خودرو الکتریکی برتر 2019 را بشناسید/ شورلت در صدر لیست نشست

عقب گرد مجدد دلار

دردسر پایان ناپذیر نفت آلوده برای روسیه

چشم‌انداز تیره و تار اقتصاد جهانی

عاملی که می تواند قیمت نفت را به 50 دلار برساند

بازار سهام آمریکا رقیب طلا

اختصاصی/ امروز تنش تجاری و تهدید ترامپ باعث مقاومت طلا شد

سناریوهای احتمالی برای تصمیم جدید اوپک

نتیجه نظرسنجی از اقتصاددانان برجسته جهان؛ خطر رکود آمریکا با داغ‌تر شدن تنش‌های تجاری بالا رفته است

کاهش محسوس شمار میلیاردرها در آسیا

خوشبینی ها نسبت به مذاکرات تجاری باعث افت طلا و رشد شاخص دلار شد

گمانه زنی برای افزایش قیمت نفت تا 100 دلار

کدام کشورها از فهرست ارزی خزانه‌داری آمریکا حذف می‌شوند؟

ملاقات احساسی پوتین با اولین معلم زندگی‌اش +فیلم

اختصاصی/ اقتصاد امریکا دلیل درد و غذاب طلا /میانگین قیمت امسال 1330 دلار است و در کوارتر چهارم طلا 1380 دلاری می شود

عجله‌ای برای امضای توافق با چین نداریم

بازی خطرناک ترامپ با قیمت نفت

سقوط 2 درصدی قیمت نفت، با تهدید تعرفه‌ای جدید ترامپ

جنگ تجاری چین و آمریکا بالا گرفت

نفت روی موج کاهش قیمت ماند

نفت 100 دلاری برای اقتصاد دنیا چه معنایی دارد؟

رشد سهام آسیایی بعد از انتشار سودهای صنعتی در چین

نگرانی مردم هند از شرایط اقتصادی+اینفوگرافیک

اصرار از ترامپ و انکار از اوپک!

اختصاصی/ رشد طلا تحت تاثیر آمارهای اقتصادی

بازارهای جهانی؛ قربانی ماجراجویی ترامپ

تبعات خروج ایران از بازار جهانی نفت

ارزش پول سوئد زیر و رو شد

قمار پرخطر آمریکا در بازارهای نفت