بازار آریا

آخرين مطالب

شريل سندبرگ؛ بانوي اول فيسبوک +تصاوير مقالات اقتصاد جهاني

شريل سندبرگ؛ بانوي اول فيسبوک +تصاوير

  بزرگنمايي:

آريا بازار - اين بانوي اقتصاددان بعد از گوگل به فيسبوک رفت و نظام تجاري اين شرکت را متحول کرد.

با بالاترين درجات تحصيلي وارد کار دولتي شد؛ اما پويايي خود را چنان حفظ کرد که وقتي وارد دره‌ي سيليکون شد کسي در توسعه‌ي تجاري به گرد پايش هم نمي‌رسيد. اين بانوي اقتصاددان بعد از گوگل به فيسبوک رفت و نظام تجاري اين شرکت را متحول کرد. در ادامه با زندگي‌نامه‌ي «شريل سندبرگ» (Sheryl Sandberg) مدير عملياتي و تجاري فيسبوک همراه باشيد.
به گزارش آريا بازار به نقل از فراديد، «شريل کارا سندبرگ» در 28 اوت 1969 در واشنگتن دي‌سي، پايتخت ايالات متحده آمريکا به دنيا آمد اما در دو سالگي با خانواده به «ميامي بيچ» ايالت فلوريدا رفت و در آن‌جا بزرگ شد. تحصيلات دبيرستان را در همان شهر گذراند و در 1987 با رتبه‌ي نهمي کلاس فارغ‌التحصيل شد.
بعد در دانشگاه هاروارد به تحصيل در رشته‌ي اقتصاد مشغول شد؛ شريل سندبرگي ما امروز مي‌شناسيم در دانشگاه هاروارد شکل گرفت؛ استاد راهنماي او براي پايان‌نامه، «لارنس سامرز» بود. شريل علم اقتصاد را با عينک زنان مي‌ديد؛ البته خودش مي‌گويد در آن زمان با مقوله‌ي دفاع سازمان‌يافته از حقوق زنان اطلاع نداشته و فمينيست نبوده. هرچه که بيش‌تر با جنبه‌هاي مختلف اقتصاد آشنا مي‌شد بيش‌تر به نقش کليدي نابرابري اقتصادي در مشکلات زنان در ازدواج‌ها پي مي‌برد و همين آگاهي، او را ترغيب کرد بنيادي به نام «زنان در اقتصاد و دولت» ايجاد کند تا به قول خودش «زنان بيش‌تري در ارکان مهم دولتي و اقتصادي وارد شوند.»
بانک جهاني و وزارت دارايي آمريکا
سندبرگ در سال 1991 با عالي‌ترين درجه فارغ‌التحصيل شد. همان سال استادش سامرز به رياست بانک جهاني انتخاب شد و او هم از سندبرگ براي دستياري امور پژوهشي دعوت به کار کرد. شريل طي اين دوره با يکي از تجار معروف به نام «برايان کرف» ازدواج کرد ولي ازدواج‌شان دوام نياورد و يک سال بعد جدا شدند. سندبرگ دو سال براي سامرز کار کرد و بعد براي تحصيل در رشته‌ي ام‌بي‌اي (MBA) به هاروارد برگشت؛ او در 1995 مدرک خود را گرفت.
سرنوشت، خيلي زود سندبرگ و سامرز را بر سر راه هم قرار داد؛ سامرز در زمان رييس جمهوري «بيل کلينتون» به معاونت وزارت دارايي رسيد و از آن‌جا که اعتماد و اعتقاد زيادي به کار سندبرگ داشت از او براي رييس دفتري خود دعوت کرد. شريل هم پذيرفت و تا 1999 که سامرز به عنوان وزير دارايي انتخاب شد و بعد از آن تا 2001 که وزارت‌خانه در اختيار سامرز بود در کنارش ماند. در اين سال با شروع دوران رياست جمهوري «جرج دبليو بوش» زمام امور به دست حزب مخالف افتاد و طبيعتا کار سندبرگ در دولت هم به پايان رسيد.


گوگل و فيسبوکبا پيشينه‌ي کار دولتي پا به دره‌ي سيليکون گذاشت و يک راست به بمب شرکت‌هاي فناوري آن زمان رفت. گوگل به جذب او علاقه نشان داد و او هم اهداف گوگل را که به قول خودش «در جهت دسترسي آزادانه به اطلاعات جهاني» بود اغواکننده ديد؛ سندبرگ در نوامبر 2001 با گوگل سه‌ساله‌ي آن زمان، قرارداد بست.


بانوي اول فيس بوکاو به عنوان معاون عمليات و فروش آنلاين جهاني گوگل، وظيفه داشت فروش آنلاين تبليغات و نشريات، جست‌وجوي کتاب و محصولات مصرفي را مديريت کند. سندبرگ تا 2008 در گوگل ماند و از خود کارنامه‌اي بسيار موفق و با رشد پيوسته به‌جاي گذاشت. اين موفقيت‌ها او را در بين برترين مديران آمريکا قرار داد.بانوي اول فيس بوک
شريل سندبرگ در کنار مارک زاکربرگ (موسس و مدير عامل فيسبوک)

سندبرگ در مارس 2008 از گوگل جدا شد و به عنوان مدير عملياتي به شرکت فيسبوک پيوست. او به اقتضاي سمت جديدش، امور تجاري جهاني فيسبوک را به دست گرفت و کوشيد حوزه‌ي نفوذ و عمل اين شرکت را گسترش دهد؛ به‌علاوه مسائل مربوط به فروش، توسعه‌ي تجاري، منابع انساني، بازاريابي، سياست‌هاي عمومي، حريم خصوصي و ارتباطات هم تحت نظر او انجام مي‌شود. شرکت فيسبوک مسئوليت‌هاي سنگين سندبرگ را با پرداخت‌هاي سطح بالا جبران کرده تا جايي که او با همين شغلش توانست در سال 2014 به جمع ميلياردرها بپيوندد. فيسبوک در سال 2012 و موقع عرضه‌ي عمومي سهام خود درصد خوبي به او داده بود. شرلي سندبرگ نخستين عضو بانو در هيأت مديره فيسبوک هم است. دارايي او تا دسامبر 2015 بيش از 1٬3 ميليارد دلار برآورد شده.

زندگي شخصي و بنياد Lean In
سندبرگ نويسنده‌ي کتابي با عنوان Lean In: Women, Work and the Will to Lead است. اين کتاب يکي از پرفروش‌هاي تاريخ است و بيش از يک ميليون نسخه از آن فروش رفته و حتي فيلمي از رويش ساخته شده. اين کتاب الهام‌بخش تاسيس يک انجمن بين‌المللي به نام بنياد «لين اين» (LeanIn.org) شد. سندبرگ شخصا آن را تاسيس کرد تا از اين طريق به زنان در رسيدن به خواسته‌هايشان و کسب سهم بيش‌تر از اجتماع کمک کند.


بانوي اول فيس بوکهمان‌طور که گفته شد سندبرگ يک بار در 24 سالگي ازدواج کرد و يک سال بعد طلاق گرفت. او دوباره در سال 2004 و با «ديو گلدبرگ» يکي از مديران آن وقت ياهو ازدواج کرد. ديو بعدا به مدير عاملي شرکت «سروي مانکي» (SurveyMonkey) رسيد. آن‌ها صاحب دو فرزند هستند. سندبرگ بارها از تاثير به‌سزاي حمايت‌هاي همسرش در زندگي شخصي و کاري خود گفته؛ او در 5 مارس 2014 در صفحه‌ي فيسبوکش نوشت: «من در کتاب Lean In نوشتم که مهم‌ترين تصميم يک زن اين است که آيا او شريک زندگي دارد و اگر دارد او چه کسي است؛ بهترين تصميمي که من در عمرم گرفته‌ام ازدواج با ديو بوده.»بانوي اول فيس بوکديو گلدبرگ به‌طور ناگهاني در اول مه 2015 در 47 سالگي و در حالي که با خانواده در مسافرت بودند در گذشت. فوت او بزرگ‌ترين ضربه‌ي روحي را به سندبرگ شد. او در پي مرگ همسرش در فيسبوک نوشت: « ديو همه‌چيز من بود. وقتي برآشفته مي‌شدم او آرام مي‌ماند؛ وقتي نگران بودم مي‌گفت نگران نباش درست مي‌شود. وقتي مطمئن نبودم چه بايد بکنم او هميشه يک راه‌حل جلوي پايم مي‌گذاشت. او از هر نظر خود را وقف زن و فرزندانش کرده بود؛ اين تواني که در اين روزها داريم و سر پا مانده‌ايم خودش نشانه‌اي است که روح او هنوز با ما است. اوضاع در نبود او هرگز مثل قبل نمي‌شود ولي يقين دارم دنيا به‌خاطر سال‌هايي که همسر عزيز من در آن زيسته جاي بهتري شده.»


رييس‌جمهور جديد آمريکا و ماجراي اخبار کذب فيسبوکي
فيسبوک در انتخابات رياست جمهوري 2016 آمريکا و بعد از پيروزي دونالد ترامپ از سوي رسانه‌ها و صاحب‌نظران به عدم جلوگيري از نشر اخبار کذب و تاثيرگذاري در روند انتخابات اين کشور محکوم شد. بسياري بر اين عقيده بودند که شرکت‌هايي مثل فيسبوک و گوگل با الگوريتم ناقص محصولات خود و بي‌توجهي به مسئله صحت و دقت اخبار و تنها با تکيه بر هم‌رساني (Share) کاربران، با پخش گسترده خبرهاي نادرستي که حاميان نامزدها (عمدتا هواداران ترامپ) منتشر مي‌کردند در جهت‌دهي افکار عمومي و برداشت نادرست مردم تاثير مستقيم داشته‌اند.


بانوي اول فيس بوکهمه‌ي اين‌ها در حالي است که «مارک زاکربرگ»، مدير عامل و موسس فيسبوک، رسما از نامزدي هيلاري کلينتون پشتيباني کرده بود و ظاهرا اين موضوع در آن زمان مورد توجه هيات مديره‌ي اين شرکت نبوده؛ همين اتفاق باعث شد زاکربرگ دستور اصلاح الگوي نشر اخبار در فيسبوک را صادر کند تا ازاين‌پس گردش اطلاعات با دقت بيشتري انجام شود.بانوي اول فيس بوکشريل سندبرگ در کنار لري پيج (موسس گوگل) و جف بزوس (موسس آمازون)

در همين راستا چند روز پيش مديران شرکت‌هاي بزرگ فناوري آمريکا با دونالد ترامپ ديدار کردند؛ شرلي سندبرگ که در اين ديدار به نمايندگي از فيسبوک حضور داشت دغدغه‌هاي شرکت متبوعش را مطرح کرد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

بزرگترین چایکاران جهان کدامند؟

درآمد امریکایی‌ها چه قدر است؟

الا گلدنر: مسوولیت‌پذیری برای حل مشکلات اجتماعی

کشورهای پیشتاز در توسعه 5G

سربازان توییتری آمازون!

پیشتازان امنیت دیجیتال

پلاگین‌هیبریدی بی‌ام‌و برای سال 2020

چین؛ ریشه رکود بعدی اقتصاد جهان

ظهور و سقوط اچ‌تی‌سی

10 ترند برتر دنیای فناوری از دید هوآوی در سال 2025

ماندگاری خرس‌ها در بازار نفت تا پایان2019

بازارها در عصر دلهره

معرفی بزرگترین اقتصادهای جهان در سال 2019

روسیه، ترامپ را زمین می‌زند؟

آیا آمریکا از خاورمیانه بی‌نیاز است؟

تاریخچه پیدایش صنعت بیمه در جهان عرب

پایان سلطه چندساله دلار بر جهان

کاخ سفید و دخل و خرج نابرابر

کدام کشور اروپایی بالاترین مالیات بر درآمد را دارد؟

برترین موسسات مالی اسلامی جهان در سال 2018

ثروت خانواده سلطنتی عربستان چقدر است؟

مردم کدام کشورها زمان بیشتری را صرف برنامه‌های اجتماعی می‌کنند؟

اینفوگرافیک حجم رمزارزها در برابر کل ثروت جهان

اینترنت؛ بستری برای کسب مهارت‌های پولساز

اروپا از کدام کشورها لباس وارد می‌کند؟

حقایقی جالب از اقتصاد هند

استخراج بیت کوین در کدام کشورها ممنوع است؟

جنگ تجاری آمریکا و چین به نفع ایران است؟

بخش‌های مختلف سرمایه‌گذاری‌های چین در سایر کشورها

تحریم ظریف به معنای مذاکره با رهبر ایران است

قیمت نفت تا یک ماه آینده همچنان نزولی خواهد بود

کمک مالی ترامپ به دانه درشت‌ها رسید

رشد اقتصادی ونزوئلا منفی 35 درصد!

کاهش رشد اقتصادی فرانسه

افزایش درآمد شهروندان اروپایی

ایرلاین‌های برتر جهان چه خدماتی به مشتریان ارائه می‌دهند؟

سه پلاگین هیبریدی برتر آمریکا

حرکت نیسان در جاده بحران

بی‌نظمی جدید جهانی

وضع قوانین بیشتر برای گوگل و فیس‌بوک در استرالیا

ترکیه به دنبال استفاده از ارزهای مجازی

استفاده از هوش مصنوعی برای نقشه‌برداری بهتر جاده‌ها

افزایش ظرفیت تولید باتری‌های بی‌ام‌و

افت 86 درصدی سودآوری فورد

طرح عربستان برای جدایی ازتنگه هرمز

آهنگ آهسته رشد مصرف جهانی نفت

تنها رقیب احتمالی آمریکا در قرن پیش رو فقط و فقط چین است

نقش هلدینگ سامسونگ در اقتصاد

حقایقی جالب از اقتصاد کانادا

حال ناخوش اقتصاد جهان