بازار آریا

آخرين مطالب

جی 7 با انتشار بیانیه‌ای پایان یافت اقتصاد ايران

  بزرگنمايي:

بازار آریا - دنیای اقتصاد : در نشست دو روزه «گروه 7» که در شهر بیاریتز فرانسه برگزار‌شد، روبرتو آزودو، رئیس «سازمان تجارت جهانی» به رهبران هفت اقتصاد توسعه‌یافته جهان اعلام کرد گفت‌وگوها پیرامون اصلاح ساختار «سازمان تجارت جهانی» فرصتی مناسب به منظور حمایت از تلاش‌های جهانی برای مقابله با نابرابری‌ها است، تلاش‌هایی که می‌تواند به رشد و توسعه اقتصاد جهانی نیز کمک کند. نشست «گروه7» به میزبانی رئیس‌جمهوری فرانسه امانوئل مکرون برگزار شد، آن هم در زمانی که ریاست این گروه در 2019 به دوش فرانسوی‌ها نهاده شده است.
براساس خبری که در وبگاه «سازمان تجارت جهانی» قرار گرفته، این سخنان آزودو در ضیافت ناهاری با مشارکت رهبران 7 کشور پیشرفته جهانی (کانادا، فرانسه، آلمان، ایتالیا، انگلیس، ژاپن، آمریکا) و همچنین مقامات ارشد اتحادیه اروپا، سازمان ملل، سازمان بین‌المللی نیروی‌کار، صندوق بین‌المللی پول، بانک جهانی و سازمان همکاری و توسعه اقتصاد ایراد ‌شد.
به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل روزنامه «دنیای‌اقتصاد»، رئیس «سازمان تجات جهانی» در این صحبت‌ها گفت: «مبارزه با نابرابری چالش اصلی تمام جامعه جهانی است. تمرکز ریاست فرانسوی «گروه7» بر این موضوع بسیار اهمیت دارد. سیاست‌های داخلی در حوزه‌هایی همچون آموزش و مهارت‌آموزی دوباره نیروی‌کار بیکار شده، و همچنین زیرساخت‌ها، برای کمک به سازگاری مردم با اقتصاد قرن بیست‌ویکم و تقویت فراگیری ضروری است. در این رابطه تجارت می‌تواند نقشی مهمی ایفا کند.» آزودو در ادامه صحبت‌های خود افزود: «کارهای زیادی وجود دارد که می‌توان در نظام تجارت بین‌الملل به منظور بهبود فراگیری و توزیع گسترده‌تر منافع ناشی از تجارت و اقتصاد مدرن انجام داد. در این خصوص اعضای سازمان تجارت جهانی از طریق تعدادی طرح و گفت‌وگوی مبتکرانه این کارها را جلو می‌برند. اصلاحات سازمان تجارت جهانی فرصتی خوب برای تمرکز بر دستورات کار پیرامون موضوعاتی که تجارت و قوانین تجاری بین‌المللی را به روش‌های فراگیر در برابر تقاضاهای امروز اقتصاد جهانی پاسخگوتر می‌کند است. بر این اساس درحال‌حاضر گفت‌وگوهایی در مناطق مختلف جهان پیرامون موضوعاتی همچون کشاورزی و شیلات در جریان است. در سایر حوزه‌ها نیز که از پتانسیل‌های بالایی برخوردارند همچون تجارت الکترونیک، چنین طرح‌های مبتکرانه به کمک کسب‌وکارهای کوچک، تقویت قدرت اقتصادی زنان و سرمایه‌گذاری می‌شتابد.» در بخش پایانی صحبت‌های این مقام تجاری جهانی آمده است: «پیشرفت‌ها در این حوزه‌ها برای کمک به بخش‌های حاشیه‌ای جوامع مدرن ادامه خواهد یافت. ما باید از فرصت‌های پیش آمده نهایت استفاده را ببریم. در این رابطه رهبری «گروه 7» برای حرکت رو به جلو در این حوزه‌ها حیاتی خواهد بود. بنابراین من به تداوم همکاری‌ها با اعضای «گروه7» به منظور حمایت و تقویت نظام تجارت جهانی چشم دوخته‌ام.»
بیانیه پایانی
پس از این گفت‌وگوهای دو روزه، نشست «گروه7» در روز دوشنبه با انتشار بیانیه‌ای پایان یافت. در این بیانیه، رهبران اقتصادهای پیشرفته جهان به اتحاد محکم و روحیه مثبت خود در این گفت‌وگوها تاکید کردند. خلاصه بیانیه‌ این گروه در 7 حوزه دسته‌بندی شده است. در حوزه تجارت، «گروه7» پایبندی خود را به تجارت جهانی آزاد و عادلانه و ثبات اقتصادی جهان اعلام کرده است. این گروه از مقامات مالی خود، خواسته است به دقت اقتصاد جهان را زیرنظر داشته باشند. بنابراین «گروه7» امیدوار است با اصلاح «سازمان تجارت جهانی» به بهبود حوزه‌هایی همچون حفاظت مالکیت معنوی، حل‌وفصل اختلافات تجاری، و حذف سیاست‌های تجاری ناعادلانه کمک شود. بر این اساس اعضای این گروه تعهد کرده‌اند در 2020 به توافقی برای ساده‌سازی موانع قانونی و مدرن‌سازی مالیات‌های بین‌المللی در چارچوب «سازمان همکاری و توسعه‌ اقتصادی» دست یابند. بخشی از این بیانیه نیز مربوط به مواضع اعضای گروه در قبال ایران است. بر این اساس «گروه7» در بیانیه‌ خود دو هدف را در مورد ایران به اشتراک گذاشته است: اطمینان از اینکه ایران هیچ‌گاه به سلاح هسته‌ای دست نخواهد یافت، و تقویت صلح و ثبات در منطقه خاورمیانه.
دل‌مشغولی تجاری آمریکا، به نفع روسیه
دور دوم تحریم‌های آمریکا علیه روسیه در رابطه با قتل اسکریپال، مامور سابق امنیتی روسیه، به اجرا گذشته شد. در این رابطه اما کارشناسان مدعی شده‌اند این دور از تحریم‌ها به‌خاطر درگیری آمریکا در جنگ‌تجاری با چین، ملایم‌تر از موارد قبلی است. به گزارش خبرگزاری «راشا تودی»، دور دوم محدودیت‌های مربوط به مسموم شدن مامور سابق امنیتی روسیه که سال گذشته اتفاق افتاد و منجر به کشته‌ شدن او شد روز دوشنبه به اجرا گذاشته شد. براساس تحریم‌های جدید، بانک‌های آمریکایی از مشارکت در بازار اوراق بدهی دولتی روسیه ممنوع شده‌اند. به‌علاوه در این دور‌ از تحریم‌ها محدودیت‌هایی برای کالاهایی که در دسته‌بندی تحت کنترل وزارت بازرگانی قرار دارند درنظر گرفته شده است. این درحالی است که به‌نظر می‌رسد آمریکایی‌ها با هر نوع رهبری روسیه در نهادهای مالی بین‌المللی مخالفت خواهند کرد. با این حال بسیاری معتقدند این دور از تحریم‌ها فاقد قاطعیت لازم مانند دوره‌های قبل است. البته کارشناسان دلایل متفاوتی را برای این نرمش آمریکایی در قبال دولت روسیه عنوان می‌کنند. به اعتقاد ولادیمیر باتیوک، کارشناس ارشد موسسه آمریکا و کانادا مستقر در مسکو، این تغییر موضع دولت آمریکا به‌نظر در راستای کمک به اقتصاد کشورش بوده است. این کارشناس روس آشنا با سیاست‌های آمریکا گفته است: «قانون‌گذاری آمریکا بر مبنای منافع شرکت‌های این کشور است. در واقع مشخص است که تحریم‌های آمریکا علیه بخش انرژی به‌ ضرر غول‌های آمریکایی نظیر شل تمام می‌شود.» البته برخی معتقدند آمریکایی‌ها در سیاست‌گذاری‌ها، بیش از همه، چین‌ را مدنظر قرار داده‌اند. به عبارتی تنش‌های ادامه‌دار آمریکا و چین از دیگر دلایلی است که واشنگتن مواضع خود را در قبال دولت روسیه ملایم کرده است. واسیلی کاشین، محقق بخش خاور دور آکادمی روسی علوم در این رابطه می‌گوید: «درحال‌حاضر توجه دولت آمریکا به‌طور کامل به جنگ‌تجاری با چین معطوف است. با توجه به چشم‌انداز تیره روابط واشنگتن و پکن، هیچ‌کس انتظار تلخی بیشتر روابط آمریکا و روسیه را ندارد.» به گفته این کارشناس، آمریکا تمایل ندارد کاری کند که شوک اضافی به بازارهای مالی جهان وارد شود.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

فروش پوشاک قاچاق در بازار با سوء استفاده از نواقص کدشناسه کالا

آغاز عملیات اجرایی ساخت 18000 مسکن محرومان در 4 استان

سنگ‌اندازی مقابل کفش‌های ایرانی

بخشودگی 8 هزار میلیاردی خوش حساب های مالیاتی

ماجرای سهمیه‌بندی انسولین و دغدغه بیماران قندخونی

کانادا هم ارز دیجیتال تولید می‌کند

تعیین ضریب حقوق بیشتر برای کارگران مشاغل سخت

بهانه روسیه برای تولید بیشتر نفت

اعتراض مشتریان سایپا به خاطر عدم تحویل به‌ موقع

فهرست و سهمیه کالای همراه مسافر مناطق آزاد تعیین شد

نحوه پرداخت خسارت خودروی زائران اربعین

توضیحات استاندار هرمزگان در پاسخ به یک اعتراض

مبارزه‌ای اصولی با تنبلی

5 نیاز کودک از نظر «مونته‌سوری»

ظریف: کسی از این پس نمی‌تواند به امضای آمریکا اعتماد کند

حمایت از زعفران‌کاران برای ورود به بورس کالا

طرح موضوع افزایش قیمت بنزین بازار را ملتهب کرده است

تعمیر و مقاوم سازی 3تقاطع غیرهمسطح تا پایان امسال

بانک ملت همیشه در حوزه ریسک، پیشتاز نظام بانکی کشور بوده است

زنگنه: ارز بیش از 95درصد پتروشیمی‌ها به کشور بازمی‌گردد

عملکرد چشمگیر داروسازی فارابی در 6ماهه نخست سال جاری/ سود «دفارا» 23برابر شد

قیمت آپارتمان در مناطق مختلف تهران + جدول

سفر زمینی به وان ترکیه چقدر آب می‌خورد؟

زمینه رشد بازار سرمایه وجود دارد/ شرکت‌ها با تامین نقدینگی به رشد بازار سهام کمک کنند

ظریف:اقدامات FATF کاملا سیاسی است و با آن مخالفیم +فیلم

واکنش موسوی به دستگیری "روح الله زم" +فیلم

اختصاصی/ تغییر اندک طلا تحت تاثیر احتیاط سرمایه گذاران برای ورود

اختصاصی/ طلا و نقره در روندی کاهشی هستند ، مگر خلاف آن ثابت شود

هشدار به صاحبان ارزهای خانگی

سقف قیمت 14 فرآورده‌ لبنی تعیین شد

خوش‌حساب‌های مالیاتی 8 هزار میلیارد تومان بخشودگی گرفتند

آخرین وضعیت ترخیص خودروهای موجود در گمرکات

برخی از تایرهای سنگین وارداتی بی‌کیفیت هستند

ثبت پایین‌ترین نرخ رونق طی 9 سال گذشته؛ رشد بخش خصوصی امارات کُند شد

ادغام بانک‌های نظامی بر اساس جدول زمان بندی در حال انجام است/ ایران خودرو واگذار می‌شود/ رایزنی با اتاق بازرگانی برای بازگرداندن ارز حاصل از صادرات

شروع بزرگ‌ترین دادرسی تاریخ آلمان

تلگرام فعلا فیلتر می ماند

همچنان باران می بارد

بازگشت بیش از 95 درصد ارز حاصل از صادرات پتروشیمی ها از زبان زنگنه

لغو پروازهای آلمان به دلیل اعتصاب

صادرات سیستان و بلوچستان 51 درصد بیشتر شد

تولید 97 درصد واکسن دامی در داخل کشور

عدم حذف معافیت مالیاتی مناطق آزاد

بورس می خواهد استراحت کند؟

وزیر اقتصاد از واگذاری ایران خودرو به بخش خصوصی خبر داد

دلار در بازارها می تازد

کفش ایرانی را اذیت می کنند

بنزین سوپرها کجاست؟

روسیه دوست دارد تولید نفت را افزایش دهد

بورس فقط 30 درصد رشد کرده است/حباب نداریم