بازار آریا
معاون نظارت بازار شرکت فرابورس:
محدودیت 90 و 80 درصد دسترسی برخط 5900 کد معاملاتی رفع شد
چهارشنبه 1 ارديبهشت 1400 - 12:46:20
بازار آریا - معاون فرابورس با اشاره به اقدامات محدودسازی دسترسی برخط کدهای معاملاتی از رفع محدودیت 90 و 80 درصدی 4700 و 1200 کد با ورود سفارش با حجم نامتعارف و ایجاد و حذف گسترده سفارش خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس ، سروش خواجه حق‌وردی با بیان اینکه محدودسازی دسترسی برخط کدهای معاملاتی به بازارهای فرابورس با هدف صیانت از حقوق سرمایه‌گذاران بوده و حق معامله این افراد سلب نشده به سنا گفت: اما سفارش های این افراد از طریق معامله‌گران دارای مجوز و آموزش‌ دیده به سوی هسته معاملات هدایت شده است.
وی افزود: طبق ماده 12 دستورالعمل اجرایی معاملات برخط، کارگزاری‌ها در صورت مشاهده اقداماتی مغایر با شفافیت و منصفانه بودن بازار یا سایر اقداماتی که ناقض قوانین و مقرارت بازار سرمایه است، می‌توانند اقدام به محدود کردن دسترسی برخط مشتریان کنند. در تبصره این ماده نیز این اختیار به سازمان بورس، فرابورس و بورس داده شده است.
این مقام مسئول ادامه داد: از 21 دی‌ سال 98 تاکنون فرابورس اقدام به محدودسازی دسترسی برخط دو دسته از کدهای معاملاتی کرده است. دسته اول اقدام به ارسال سفارش با حجم‌های نامتعارف برای پوشاندن مظنه‌های قابل رویت می‌کردند که با توجه به نمایش 5 مظنه در دسترسی عادی مشتریان برخط منجر به اخلال در شفافیت دفتر سفارش می‌شد. دسته دوم نیز اقدامات معاملاتی مانند ایجاد و حذف گسترده سفارش، پیش‌دستی در معاملات (Front-running)، معامله بصورت رنج مثبت یا منفی و انجام معامله در طرف مقابل و ... داشتند.
خواجه حق‌وردی عنوان کرد: حدود 4700 کد معاملاتی به جهت ورود سفارش با حجم نامتعارف محدود شده بودند که از این میزان، امکان رفع محدودیت دسترسی بیش از 90 درصد از آنان به شرکت‌های کارگزاری پس از اخذ تعهد، اعلام شده بود و در دسترسی برخط نیز بیش از 1200 مشتری به دلیل انجام اقدامات دسته دوم محدود شده بود که محدودیت دسترسی بیش از 80 درصد آنان رفع شده بود.
به گفته وی، اقداماتی از قبیل محدودسازی دسترسی برخط کدهای معاملاتی و فرایندهای مرتبط با آن از سوی سازمان بورس، بورس تهران و فرابورس بصورت مجزا پیگیری می‌شود. در راستای یکپارچه‌سازی و سهولت در فرایندهای مرتبط با این اقدام، ایجاد بستر یکپارچه متشکل از دسترسی تمامی OMSها و کارگزاری‌ها در حال تصمیم گیری و طی کردن تشریفات قانونی است.

https://www.aryabazar.com/Fa/News/578865/محدودیت-90-و-80-درصد-دسترسی-برخط-5900-کد-معاملاتی-رفع-شد
بستن   چاپ