بازار آریا

آخرين مطالب

نظرسنجي روند شاخص سهام در هفته جاري:

لحظه‌شماري براي بازگشايي متوقف‌هاي بورس بورس و سهام

لحظه‌شماري براي بازگشايي متوقف‌هاي بورس
  بزرگنمايي:

آريا بازار- ارزش معاملات خرد بازار سهام يک بار ديگر به‌طور متوسط به کمتر از 100 ميليارد تومان سقوط کرد. موضوعي که از افزايش عمق رکود در بازار حکايت دارد. در همين حال، ميانگين نسبت قيمت بر درآمد سهام در محدوده 5/ 7 واحد قرار گرفته است که باتوجه به نرخ سود سپرده‌ها و جذابيت کنوني بازارهاي موازي از قبيل بازار سکه و بازار ارز، انگيزه چنداني براي خريد سهام فراهم نمي‌کند.

پيش بيني کارشناسان از روند شاخص سهام

معاملات اولين روز از هفته جاري بورس تهران، امروز در شرايطي آغاز مي‌شود که نتايج نظر‌سنجي سايت «دنياي بورس» از روند قيمت‌ها طي معاملات هفته جاري نشان مي‌دهد، پيش‌بيني روند کم نوسان نماگر بازار سهام بيش از گزينه‌هاي ديگر (روند نزولي و صعودي) مد نظر کارشناسان قرار گرفته است.در اين نظر سنجي 55 کارشناس بازار سهام حضور داشته‌اند و از اين تعداد 30 نفر (حدود51 درصد) روند نماگر اصلي بازار در اين هفته را کم نوسان پيش‌بيني کرده‌اند. همچنين، 14 نفر (28 درصد) روند صعودي و 11 کارشناس(21 درصد) روند نزولي را براي نماگر اين بازار در هفته جاري پيش‌بيني کرده‌اند.در چرايي روند کم نوساني که اکثريت کارشناسان شرکت‌کننده در اين نظر سنجي براي بازار پيش‌بيني کرده‌اند، شايد بيش از هرچيزي عامل توقف‌ برخي نمادهاي اثر‌گذار و همچنين فضاي نيمه تعطيل بازارهاي جهاني نقش داشته باشند (شروع به کار معاملات اين هفته بازارهاي جهاني روز سه شنبه هفته جاري خواهد بود). در تشريح دو عامل ذکر شده مي‌توان گفت همچنان نمادهاي مهم و اثرگذاري همچون بانکي‌ها و نماد سايپا که ارزش بازاري بالايي دارند، متوقف هستند.

قفل نقدينگي در نمادهاي مزبور سبب حاکم شدن فضاي رکودي بر معاملات اين روزهاي بورس شده است. اين فضاي رکودي که نشانه‌هاي آن را مي‌توان در کاهش چشمگير حجم و ارزش معاملات مشاهده کرد، مي‌تواند عاملي براي روند کم نوسان قيمت‌ها در بازار سهام باشد. از طرفي بازارهاي جهاني در هفته جاري همچون هفته گذشته با شروع سال ميلادي جديد،باز هم در يک فضاي نيمه تعطيل به سر خواهند برد. از اين رو از سمت اين بازارها نيز سيگنال خاصي براي بازار سهام منتشر نخواهد شد. در حالي که رشد اخير قيمت‌ها بيش از هر چيزي تحت تاثير اين عامل اتفاق افتاده بود، عدم انتشار سيگنال خاصي از سمت اين عامل مي‌تواند فضاي معاملات هفته جاري را کم نوسان رقم بزند.در مجموع مي‌توان گفت شايد دو دليل مذکور در کنار همديگر سبب شده غالب کارشناسان شرکت‌کننده در نظرسنجي «دنياي بورس» گزينه اول يعني روند کم‌نوسان نماگر اين بازار را پيش‌بيني کنند. البته نبايد فراموش کرد که سناريوهاي مطرح شده با فرض ثبات ديگر عوامل مطرح شده‌اند و هر گونه تغييري در متغيرهاي اثر‌گذار بر بورس مي‌تواند ورق اين پيش‌بيني‌ها را برگرداند. از جمله اين عوامل روند نرخ دلار طي هفته جاري خواهد بود. بسياري از کارشناسان روند کاهشي نرخ دلار را طي معاملات اين هفته پيش‌بيني مي‌کنند.اگر اين نرخ طي معاملات هفته جاري روند نزولي را تجربه کند، ريزش نماگر‌هاي بازار سهام نيز محتمل خواهد بود. شايد پيش‌بيني از افت نرخ دلار در جريان معاملات هفته جاري در تخمين 21 درصد از شرکت‌کنندگان حاضر در اين نظر‌سنجي که گزينه سوم يعني روند نزولي را براي روند قيمت‌ها در هفته جاري پيش‌بيني کرده‌اند، بي‌تاثير نبوده است.

همان‌طور که اشاره شد 11 نفر از شرکت‌کنندگان اين نظر‌سنجي روند نزولي نماگر اين بازار را پيش‌بيني کرده‌اند. چرايي پيش‌بيني اين گروه از کارشناسان را علاوه بر وضعيت نرخ دلار، مي‌توان در خستگي و ناکامي سهامداران پس از نزول ممتد قيمت‌ها از اواخر آذر‌ماه تا‌کنون جست‌وجو کرد. امري که در طول فعاليت بورس تهران در چند بازه زماني پس از تجربه يک فضاي فرسايشي و نزول ممتد قيمت‌ها (هر چند با شيب کم)مشاهده شده است. در اين نظر‌سنجي 28 درصد از کارشناسان روند بازار طي معاملات هفته جاري را صعودي ارزيابي کرده‌اند. شايد دليل پيش‌بيني اين عده از کارشناسان نزول قيمت‌ها در هفته گذشته باشد. هر چند افت قيمت‌ها مي‌تواند با ايجاد يک فضاي فرسايشي موجب خستگي و بي‌انگيزگي معامله‌گران شود اما مي‌تواند خوش‌بيني سهامداران به روند آتي قيمت‌ها را نيز به دنبال داشته باشد. به نظر مي‌رسد برخي کارشناسان با توجه به مسير نزول قيمت‌ها در سه هفته اخير، اکنون سطوح قيمت‌ها را براي سرمايه‌گذاران با جذابيت نسبي عنوان کرده‌اند و اين موضوع در پيش‌بيني روند صعودي قيمت‌ها در اين هفته از نظر اين گروه از کارشناسان بي‌تاثير نبوده است.

داستان توقف نمادها به کجا ختم مي‌شود؟

صرف نظر از تخمين دلايل کارشناسان حاضر در اين نظر‌سنجي، موضوعي که در بيش از 5 ماه اخير گريبانگير معاملات بورس تهران بوده، توقف بخش مهمي از نمادها است. اين موضوع هر چند عامل اصلي افت حجم و ارزش معاملات در جريان ماه‌هاي گذشته نبوده است اما نمي‌توان از نقش آن در افت اين دو متغير نيز چشم پوشيد. از جمله نمادهاي متوقف کنوني در بازار سهام مي‌توان به نماد سايپا و نمادهاي بزرگ بانکي اشاره کرد. در مورد سايپا پيش‌تر علي بيگ‌زاده، رئيس اداره نظارت بر ناشران بورسي سازمان بورس به بورس پرس گفته بود: در صورتي که گزارش حسابرسي شده «خساپا» تا آخر اين هفته (يعني هفته گذشته)منتشر شود، احتمالا نماد آن هفته آينده (يعني هفته جاري) باز خواهد شد. روز چهارشنبه شرکت سايپا بعد از گذشت حدود 66 روز توقف، اقدام به انتشار گزارش حسابرسي شده عملکرد نيمه اول سال خود در سال جاري کرد. بر‌اساس گزارش عملکرد اين شرکت، سايپا با سرمايه 3900 ميليارد توماني، سود هر سهم براي سال مالي جاري را 102 ريال پيش‌بيني کرده است و در گزارش حسابرسي شده نيمه اول سال جاري، 13 ريال معادل 13 درصد از آن را پوشش داده است. به نظر مي‌رسد پس از انتشار گزارش حسابرسي شده عملکرد اين شرکت، طي هفته جاري بايد منتظر بازگشايي اين نماد بود.

در گروه بانکي، نماد معاملاتي بانک‌هاي صادرات، ملت و تجارت متوقف شده همچنان متوقف هستند. پس از درخواست بانک مرکزي از بانک‌ها و موسسات اعتباري در راستاي تدوين انتشار صورت‌هاي مالي مطابق با استانداردهاي جهاني IFRS اين نمادها در بورس تهران متوقف شدند و هر چند در چند بازه زماني مختلف نسبت به بازگشايي آنها اميدواري شد، اين نمادها همچنان بخش اعظمي از نقدينگي معامله‌گران را در سهام خود قفل کردند. در اين مورد حتي برخي اخبار از بازگشايي اين نمادها در دهه نخست دي ماه حکايت مي‌کردند؛ اما اين امر محقق نشد و بازگشايي اين نمادها به زمان ديگري موکول شد. روز چهارشنبه نيز بانک مرکزي با صدور بخشنامه‌اي يک بار ديگر به الزام بانک‌ها براي ارائه گزارش‌هاي مالي مطابق با استانداردهاي جهاني گزارشگري مالي (IFRS) تاکيد کرد. بانک مرکزي در بخشنامه‌اي جديد اعلام کرد: تدوين و ارائه کامل صورت‌هاي مالي همگرا با IFRS مطابق با نمونه ابلاغي بانک مرکزي جمهوري اسلامي ايران، از حداقل انتظارات معاونت نظارتي بانک مرکزي در رابطه با تدوين صورت‌هاي مالي سال 1395 (ميان‌دوره‌اي و سالانه) است. اين موضوع در شرايطي که همچنان بانک‌هاي مورد اشاره گزارش‌هاي مالي سه ماهه، 6 ماهه و 9 ماهه خود را منتشر نکرده‌اند، موضوع بازگشايي اين نمادها را نيز باز هم در حالت ابهام قرارداده است. از اين رو هر چند نسبت به بازگشايي سايپا اميدواري‌هاي بالايي وجود دارد، اما بازگشايي بانک‌ها هم‌چنان مبهم است. با اين حال با توجه به ارزش بازار بالاي نمادهاي بانکي متوقف و همچنين نماد معاملاتي شرکت سايپا، بازگشايي اين نمادها در جريان هفته جاري مي‌تواند تغيير شگرفي در ميزان حجم و ارزش معاملات بازار ايجاد کند. البته علاوه بر اين نمادها، بازگشايي برخي نماد‌هاي ديگر همچون «شبندر» و «شپلي» را در تعيين روند حجم و ارزش معاملات نيز نبايد از نظر پنهان داشت.به هر ترتيب و فارغ از سناريوهاي مطرح‌شده براي تخمين روند قيمت‌ها در هفته جاري، بايد ديد آغاز معاملات در بازارهاي جهاني، وضعيت نرخ دلار در بازار ارز و بازگشايي نمادها در نهايت چه راهي را پيش روي معامله‌گران در هفته جاري قرار مي‌دهد.

 

لینک کوتاه:
https://www.aryabazar.com/Fa/News/9472/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

کارشناسان و مسئولان درباره میزان مصرف برق ماینرها چه می‌گویند؟ + اینفوگرافیک

چینی‌ها راهی فضا شدند

آدم‌کُشی مستانه‌ی مرد جوان در حصار کینه!

کنایه به جلیلی در پی انصراف از کاندیداتوری

بزرگترین محموله واکسن کرونا وارد کشور می‌شود

افزایش دما در هفته آینده و نگرانی ها بابت قطعی برق در تهران

مسافران پرحاشیه گمرک را بشناسید/ این بار سر و کله شتران قطری پیدا شد!/ عکس

دختر رامبد جوان پیدا شد!

22 سال با مهران مدیری؛ بی‌قرارداد، بی‌دلخوری!

«حاجی واشنگتن» و «آینه بغل» در آخر هفته سیما

کروموزوم انسان، سنگین‌وزن‌تر از انتظار دانشمندان

وعده اقامت در آلمان به گروگانگیری ختم شد

تصاویر خودروی «انقلابیِ» فراری

فرزند هاشمی: ماه پشت ابر نمی‌ماند!

مرعشی: اگر رای ندهیم، اوضاع بدتر می‌شود

چه کسانی مانع امضای پایانی برجام هستند؟

احتمال 3 رقمی شدن قیمت نفت تا پایان 2021

ماجرای دیدار خبرسازِ مدیران رسانه‌های اصلاح‌طلب

اسرار قتل زن میانسال در هاله‌ای از ابهام

محسن رضایی: بعد از دو سال کنار می‌روم اگر...

کنایه همتی به جلیلی: چرا کاندیدا شدی؟

خروج آرام اقتصاد از رکود عمیق با رشد 3.6 درصدی

رابطه مستقیم شاخص بورس و مشارکت در عرضه های اولیه

فعلا خودرو نخرید! / قیمت خودرو پس از انتخابات کاهش می‌یابد

نرخ تعادلی دلار به 22 هزار تومان خواهد رسید / کاهش نرخ ارز بعد از انتخابات ادامه دارد

جدال توئیتری جلیلی با همتی بعد از کناره‌گیری

همتی: ظریف حضور در کابینه‌ی من را قبول کرد

برآورد مشارکت انتخاباتی براساس نظرسنجی جدید

رحمانی فضلی: مردم رای سفید ندهند

نقدینگی هدایت‌پذیر است؟

معامله گران همچنان منتظر در بازار ارز

خبر خوب برای سهامداران «شبندر»

تمدید و آغاز بازارگردانی 2 شرکت بورسی

حذف محدودیت‌های ثبت‌نام خودرو

روایتی از افرادی که بخاطر رانت دلار 4200 تومانی یک شبه پولدار شده اند

نظرات جالب مردم درباره رقم بدهی های 11 بدهکار بزرگ بانکی

نماینده مجلس: در سری اول ثبت نام خودرو، ربات نوشته بودند

برگشت قیمت بیت کوین به بالای 40 هزار دلار

حل معمای ریزش بورس و فرار دژپسند از مسئولیت

طلای جهانی ارزان تر شد

قیمت مرغ بیش از 2 برابر شد

وضعیت تعهدات ارزی صادرکنندگان قابل مشاهده شد

آخرین وضعیت تخفیف 10 درصدی داروخانه‌ها

عبور مصرف برق از توان تولید نیروگاه‌ها

سه سناریو احتمالی بیت کوین

ادامه رشد قیمت ها در بازار دلار و سکه

آخرین وضعیت پروازهای خارجی آزاد و ممنوعه کرونایی

تسهیلات سهام عدالت به چه کسانی تعلق نمی‌گیرد؟

همه چیز درباره پیش‎‌فروش متری مسکن در بورس

سقف تراکنش‌های بانک مسکن زیاد شد